Muzyka

Muzyka oddziaływuje na nasz umysł, psychikę i ciało. Wczesne muzykowanie wpływa pozytywnie na rozwój dziecka, jego zdolności percepcyjne, pamięć , rozwój poznawczy i intelektualny. Najlepszym okresem dla procesu uczenia się muzyki jest dzieciństwo, gdy zdolności muzyczne człowieka mogą się jeszcze rozwinąć.

Nasze FaSolLowe przedszkolaki mają wiele możliwości by rozwijać się muzycznie, poprzez uczestnictwo w zajęciach:

  • rytmicznych – prowadzonych przez wykwalifikowanych rytmików z muzyką na żywo. Podczas tych zajęć dzieci biorą udział w zabawach i ćwiczeniach muzycznych i rytmicznych przy akompaniamencie pianina.
  • Gordonowskich – zajęcia prowadzone metodą Edwina Eliasa Gordona, muzyka jazzowego i psychologa muzyki, który stworzył pojęcie „audiacji”, czyli pewnego rodzaju myślenia i przewidywania muzycznego. Podczas tych zajęć dzieci aktywnie słuchają rytmiczanek o zróżnicowanych rytmach, oraz śpiewanek w różnych skalach, metrum i tonacji. To właśnie ta celowa różnorodność jest kluczem do sukcesu w rozwoju muzycznym dzieci.
  • zajęcia umuzykalniające – podczas tych zajęć dzieci biorą udział w ciekawych zabawach muzycznych i rytmicznych. Często korzystamy z metody Rudolfa Labana, znanej jako metoda improwizacji ruchowej czy gimnastyki twórczej, u której podstaw leży naturalna ruchliwość. Kolejną inspiracją jest dla nas Batti Strauss, czyli łączenie muzyki z różnymi formami aktywności dziecka. Czasami podczas zajęć pobawimy się z muzogramami, czasami posłuchamy historii o kompozytorze a innym razem stworzymy orkiestrę!

W naszym przedszkolu, poszerzyliśmy materiał montessoriański o dział muzyczny. Znajdują się w nim wyjątkowe i pięknie brzmiące dzwonki montessoriańskie na których dzieci mogą grać lub wykonywać ćwiczenia z nauczycielem. Na półkach znajdziemy inne, ciekawe instrumenty oraz pomoce stworzone z myślą o poszerzaniu wiedzy muzycznej.
Dodatkowo dla chętnych odbywają się co tygodniowe, indywidualne lekcje pianina. Zajęcia prowadzi uwielbiana przez dzieci pianistka – Pani Asia.